Életjáradékosok: kihúzzák az ingatlant az elhagyott idős ember alól?

2016.08.10. Szűcs László

Ez egyébként törvényileg szabályozott téma, és érdemes ügyvédnél utánajárni, hogy milyen szerződéseket kötnek, de kezdő korom óta, még 2001-re visszanyúlóan végigkísért időnként, itt-ott, hogy egyesek életjáradékot fizettek, illetve gondozási, vagy eltartási szerződést kötöttek idős emberekkel, akik ki voltak szolgáltatva egyedüllétük lévén, és ugyanakkor az alacsony nyugdíjuk miatt nagyon kevés pénzből kellett a mindennapi megélhetésüket biztosítaniuk. Persze, hogy jól jönne az a 50 ezer forint havonta pluszban, de ez manapság ingoványos talaj.

eltartasi szerzodeses-1

eltartasi szerzodeses

Szegénykék idős fejükre sajnos nem gondolnak bele abba, hogy egy ilyen életjáradéki-, vagy eltartási szerződést azért kötnek az emberek, hogy gondozásért, ápolásért, és / vagy mindennapokhoz szükséges pénzügyi segítségért cserébe megszerezhessék az ember ingatlanját, amihez másképpen nem igazán tudnának hozzájutni. A szerződést kellene ehhez alaposan átrágni, hogy miről is szól, és abból eléggé könnyen, tiszta fejjel rálátást szerezhetünk arra, hogy MIÉRT KELL ALAPOSAN MEGGONDOLNI, mielőtt ilyen, vagy ehhez hasonló szerződést kötnünk.

Eredetileg az eltartási-, vagy életjáradéki szerződést azért kötötték, mert SEGÍTENI akartak a nagyszülőknek, keresztszülőknek a fiatalok, és CSERÉBE az idős, gondozást igénylő szülő, nagyszülő egyenes vonalon ELŐRE gondoskodhatott arról, hogy AZ INGATLANJA NE AZ EGYENESÁGI MAJDANI ÖRÖKÖSNEK kerüljön a kezébe, hanem KÖZVETLENÜL A SEGÍTSÉGET NYÚJTÓ családtag, vagy barát részére – ez tényleg eléggé nemes, és korrekt szándék volt a törvényalkotók részéről, de ne feledjük el, hogy ehhez bizalmat adott az ápolást igénylő idős családtag egy-két olyan segítőnek, akik NEM ÉLTEK VISSZA VELE, és haláláig ápolták, szerették, ÖNZETLENÜL gondozták a nagyszülőt, vagy a szülőt.

Tehát ehhez először TUDNUNK KELLENE EGYMÁSBAN BÍZNI, és ehhez tudnunk kellene azt, hogy KIBEN BÍZHATUNK MEG?
Mivel itt egy szerződést EGYSZER aláír az idős rászoruló, és utána MÉG JOBBAN KI VAN SZOLGÁLTATVA, mivel a gondozást a szerződés szerint értelemszerűen az ingatlanon belül végzik, szóval a rászoruló idős ember be kell, hogy engedje a legintimebb szférájába is a gondozót!

Utóbbi időkben már nem az volt a helyzet, hogy mindig önzetlenül segítenek az emberek egymásnak, így a vállalt gondozás, rendszeres pénzügyi támogatás akadozhat, vagy egyszerűen elmaradhat, és a rászoruló idős ember nem biztos, hogy fel tudja venni a kesztyűt egy fiatalabbal, aki a hálószobájáig bejárkál, hogy a korábban megkötött szerződésből kitáncolhasson: ez nem olyan egyszerű érthető módon.

Mivel az ilyen jelegű szerződések nyersen fogalmazva MIND ARRA FOGADNAK, HOGY AZ IDŐS EMBER MIELŐBB MEGHALJON, így nem lehet már jóhiszeműséget, önzetlenséget feltételezni róla komolyabb családi-, érzelmi kötődés, vagy előélet nélkül…

Havi 50 ezer forint kötelezettségért az idős embert SOKSZOR utcáról bejövő hiénák környékezik meg, akik ABBAN ÉRDEKELTEK, HOGY AZ IDŐS KISZOLGÁLTATOTT EMBER MEGHALJON, DE MINÉL ELŐBB, ANNÁL KISEBB PÉNZBŐL JUT INGATLANHOZ.

Ne ábrándozzunk, ne kergessünk rózsaszín felhőket: a szerződés egyértelműen leírja, hogy az ápolt beteg, idős úr, vagy hölgy halálakor az ingatlan átszáll a gondozó, eltartási szerződés kedvezményezettjére, tehát arra aki a szerződést kötötte vele.

Egyáltalán nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy ezek az önjelölt „gondoskodók”, akik hirdetik magukat, szórólapokat dobnak be, becsengetnek, stb. egy idő után passzívan, vagy akár aktívan is siettetnék a gondozott ingatlantulajdonos halálát. Amikor havonta pl. 50 ezret fizet egy idős hölgynek egy házaspár, és ő már mondjuk a harmadik hónapban neadj isten elhalálozik, akkor a fenti 150 ezer forintból hozzájutottak egy akár 10-20 milliós, vagy akár drágább ingatlanhoz, ami ugye valljuk be, „nem is olyan rossz biznisz”. Mindensetre azt tanácsolom, kedves olvasómnak, ha van családtag, akit MOST meg tud látogatni – és nem az ingatlanja miatt -, akinek esetleg a felmenői közt szüksége lenne segítségre, kérem mielőbb tegye meg, hogy szülőink, nagyszülőink ne érezzék magukat kiszolgáltatva életük nyugvó szakaszán, és ne engedjük meg, hogy mindenféle haszonleső jöttmentek az utcáról aláíratgassanak velük olyan szerződéseket, amelyek nyomán abban lesznek érdekeltek, hogy a szüleink, nagyszüleink mielőbb alulról szagolják az ibolyát, hogy nekik legyen egy újabb könnyen jött ingatlanjuk.

Magyarán nem éri meg egy családnak, ha nem összetartó, illetve nem éri meg szingliként élni az életünk végéig, és nem alapítani családot, akikre később számíthatunk. Amennyiben mégis így élünk, legalább tanuljuk meg annak a technológiáját, hogy felismerjük, kiben bízhatunk meg.

Szűcs László

Téged NEM érdekelnek a cikkek? MOST akarod eladni az ingatlanod? Akkor töltsd ki ezt a kérdőívet MOST!

Ha Te is keresed új otthonod, vagy eladnád meglévő ingatlanod, ne habozz vedd fel velünk a kapcsolatot >>>

Még több cikket felújítással kapcsolatban itt találsz >>>